Toaletna školjka ni smetnjak (Laški bilten št.: 96/2023)

V okviru upravljanja z nepremičninami na naši stanovanjski dejavnosti v stanovanjskih objektih se vse bolj pogosto srečujemo s problemom zamašenih kanalizacijskih cevi. Uporabniki v kanalizacijske odtoke oz. toaletne školjke mečejo ostanke hrane, kosti, ribe, higienske vložke, vlažilne otroške (baby) robčke in druge odpadke, ki tja ne sodijo. Zaradi tega ima Komunala Laško v okviru dejavnosti vzdrževanja kanalizacije pri odlaganju grezničnih gošč na čistilno napravo Laško zelo velike težave. Večina od navedenih odpadkov, ki jih najdemo v kanalizacijskih jaških, so namreč nerazgradljivi, ali pa za razgradnjo potrebujejo tudi več let ali desetletij. Posledica tega je, da prihaja do pogostih zastojev in okvar črpalk. Največkrat se poškodujejo posnemalne ščetke na napravi za sprejem grezničnih gošč na čistilni napravi Laško. Odprava teh poškodb in okvar pa nam predstavlja visoke stroške in zaradi tega posledično prihaja do zamud pri planiranem odvozu od drugih odjemalcev. Da sploh ne omenjamo tega, da morajo naši zaposleni delavci gmoto vlažilnih robčkov pomešano z ostalo nesnago na čistilni napravi ročno odstranjevati. Vse uporabnike želimo še enkrat opozoriti na to, da se v odtoke ne sme metati ničesar drugega kot samo fekalije in toaletni papir. Zmotno je tudi mišljenje, da so tudi vlažilni robčki razgradljivi. Tudi tisti z oznako BIO s 100 % sestavo iz organskega bombaža se ne razgradijo tako hitro in nam zato ravno tako povzročajo opisane težave.

Opozoriti pa želimo tudi vse občane, da metanje ostankov hrane v odtoke privablja glodalce, ki so vse večkrat opaženi pri snemanju kanalizacijskih razvodov s posebno kamero.

Slovenska komunalna podjetje pod okriljem Zbornice komunalnega gospodarstva tekom celega leta izvajamo aktivnosti ozaveščanja naših občanov pod skupno pobudo Skupaj za boljšo družbo, v okviru katere si prizadevamo zmanjšati količino odpadkov, spodbujamo ponovno uporabo odpadkov, odgovorno potrošništvo ter pitje vode iz pipe. Preko pobude »Školjka ni smetnjak«, ki se je izoblikovala v času epidemije s koronavirusom, pa ozaveščamo občane z namenom preprečevanja prekomernega obremenjevanja kanalizacijskih sistemov.

Andreja Padežnik
                                Foto: Herman Alojz

WC skoljka ni smetnjak 1
Praznjenje grezničnih gošč na čistilni napravi Laško