Komunala Laško kot vzdrževalec javnih površin občine Laško letos uvaja novost glede zatiranja plevela na javnih površinah in pokopališčih.

V preteklih letih smo za zatiranje plevelov, ki največ rastejo ob cestnih robnikih in razpokah ob cestiščih ter na peskanih poteh po pokopališčih, uporabljali totalne herbicide, ki delujejo na osnovi glifosata. Glede na to, da je glifosat zaradi škodljivih vplivov na zdravje ljudi in živali, v nekaterih evropskih državah že prepovedan, in ker se prepoved obeta tudi v Sloveniji, smo poiskali nadomestni način za zatiranje plevelov.

Odločili smo se za sistem termičnega odstranjevanja plevela s hitrim pretokom vročega zraka RIPAGREEN. Stroj za termično zatiranje plevela sestavljata termična enota in transportni voziček. Naprava deluje na principu toplotnega šoka za rastline, ki ga ustvarimo z dovajanjem vročega zraka na rastlino. S posebnim plinskim gorilnikom ustvarimo vroč zrak, ki povzroči, da se rastlinske celice razpočijo in rastlina v nekaj dneh odmre. Za rastline z globljimi koreninami pa je potrebno postopek večkrat ponoviti.

Postopek je ekološko veliko bolj sprejemljiv kot uporaba herbicidov, zato je uporaben tudi v okolici otroških igrišč in prostorov z večjo frekvenco gibanja ljudi.

Komunala Laško z uvedbo nove tehnologije na področju vzdrževanja javnih površin in pokopališč znova potrjuje, da je okoljska ozaveščenost in ekološka naravnanost podjetja na visoki ravni in da je zdravo okolje vrednota najvišjega pomena.

Marko Klinar

Zatiranje plevela na javnih povrsinah
Stroj za termično zatiranje plevela RIPAGREEN

Komunala Laško d.o.o. Obvestila Obvestila Naravno in inovativno zatiranje plevela brez kemikalij (Laški bilten št.: 78/2020)