Na podlagi programa oskrbe s pitno vodo za obdobje 2018 do vključno 2021, ki ga je potrdil Občinski svet Občine Laško, je med drugim opredeljena tudi etapna menjava obstoječih vodomerov za merjenje količine porabljene pitne vode z novimi volumetričnimi vodomeri, ki imajo vgrajen modul, ki omogoča tudi daljinsko odčitavanje stanja vodomera.

Na podlagi 31. člena Pravilnika o meroslovnih zahtevah za vodomere je treba overitve vodomerov izvajati vsakih 5 let, tako smo si zastavili plan, da vodomere s potekom veljavnosti ne overjamo več, ampak jih zamenjamo z novimi, čas prehoda na nove vodomere pa zaključimo v petih letih.

Novi vodomeri 2020

Pooblaščeni monter Komunale Laško izvaja menjave vodomerov po posebnih navodilih. Pri menjavi mora med drugim vpisati tudi stanji demontiranega in montiranega vodomera ter med postopkom menjave oba vodomera fotografirati. Po končani menjavi izpiše kratko obvestilo o menjavi, ki ga pusti pri stranki.

Popis vodomerov se izvaja dvakrat letno, pri večjih uporabnikih pa mesečno. Po prehodu na novi sistem se bodo vsi vodomeri popisovali mesečno, kar bo za uporabnike pomenilo, da se bo porabljena pitna voda plačevala po dejanski porabljeni količini, videla se bo zgodovina podatkov za določeno časovno obdobje, lahko pa bomo tudi ugotovili morebitne napake na internih vodovodnih instalacijah.

V Sloveniji je uporaba teh tako imenovanih daljinskih vodomerov zelo razširjena in uveljavljena. Moduli in programi za izvajanje popisov in menjav so že dokaj izpopolnjeni. Občina Laško in Komunala Laško tako sledita trendom tudi na področju oskrbe s pitno vodo.

Ivan Verbovšek

Komunala Laško d.o.o. Obvestila Obvestila Pričetek vgradnje novih vodomerov na sistemu javnega vodovoda v občini Laško (Laški bilten št.: 77/2020)