Dvigala v večstanovanjskih objektih (Laški bilten št.: 72/2019)

Izgradnja osebnih dvigal v večstanovanjskih objektih je investicija, ki predstavlja velik finančni zalogaj za lastnike stanovanj, zato v nekaterih objektih od začetne ideje do same realizacije preteče kar precej časa. Eden od takih objektov je tudi Badovinčeva 16, kjer so se stanovalci po 9 letih dogovarjanja končno le zapeljali z dvigalom do svojih nadstropij.

Prvi pogoj, da se začnejo pogovori o dvigalu, so predhodno opravljena večja vzdrževalna dela na objektu in zavedanje, da dvigalo omogoči večjo mobilnost in da je idealna rešitev za starejše ljudi, kot tudi za vse ostale, ki si želijo več udobja.
dvigala v vecstanovanjskih objektih 2019 m
Za vgradnjo dvigala v svetlobnem jašku stanovanjske stavbe je potrebno pridobiti soglasje etažnih lastnikov, katerih solastniški deleži na stavbi presegajo 75 odstotkov, če gre za izboljšave, ki ne štejejo za vzdrževanje, za katere ni treba pridobiti gradbenega dovoljenja, pomenijo pa vgraditev novih naprav (npr. dvigalo). Če pa je potrebno za zgoraj navedena dela pridobiti gradbeno dovoljenje, je potrebno soglasje vseh etažnih lastnikov v stavbi, torej 100 odstotkov.

Sama vrednost investicije osebnega dvigala je odvisna od vrste dvigala in gradbenih del, ki jih je potrebno izvesti. V objektu, kjer je dvigalo mogoče umestiti v sredino stopnišča, so lastniki za celotno investicijo odšteli od 44.000 € do 60.000 €. V objektih, kjer smo dvigalo naredili na zunanji strani objekta in je bilo potrebno pridobiti gradbeno dovoljenje, pa je vrednost del znašala od 65.000 € do 72.000 €.

Na mesec dvigalo pomeni dodatno od 4 € do 12 € stroškov/stanovanje.

Dragica Levstik

dvigala v vecstanovanjskih objektih 2019 1  dvigala v vecstanovanjskih objektih 2019 3
Notranji izgled dvigala,
Badovinčeva 16