Varovanje vodovarstvenega območja (Laški bilten št.: 74/2019)

Že samo ime pove, da smo v območju, kjer je še prav posebej treba paziti na varovanje okolja in posledično na pitno vodo.

Nedavni dogodki na vodovarstvenem območju vodovoda Rižana (Koper), ko je v podtalnico odteklo približno 10.000 litrov kerozina, so nas opozorili, kako ranljiva je narava na območju izvirov pitne vode.

V občini Laško imamo za potrebe varovanja pitne vode sprejet Odlok o varstvu pitne vode na območju občine Laško, s katerim so za vire javnega vodovoda v našem upravljanju opredeljeni vodovarstveni pasovi.

Na cestah in poteh, ki vodijo skozi posamezno vodovarstveno območje, so postavljene opozorilne table, ki nas opozarjajo, da se nahajamo v vodovarstvenem območju. V neposredni bližini zajetij pa so v večini primerov - kjer je tehnično možno, postavljene ograde, ki še dodatno ščitijo samo zajetje.

Sprejeti odloki, opozorilne table in ograde nas le opozarjajo, da smo v posebno ranljivem okolju in kako ravnati ter se vesti, da ne povzročimo naravnih nesreč, pa tudi kako ravnati, če pride do nesreče v vodovarstvenem območju. Za bolj nazorno predstavo, kaj pogosto predstavlja nevarnosti za vodne vire, pa so naslednji primeri:
• izvajanje gozdarskih del s poškodovanimi stroji, ki spuščajo olje ali druge nevarne snovi,
• uporaba neustreznih mazilnih sredstev pri motornih žagah,
• izvajanje kmetijske dejavnosti v nasprotju s kmetijskimi načrti,
• parkiranje prevoznih sredstev v območju vodovarstvenega območja (gobarji, sprehajalci idr.),
• odlaganje odpadkov v območju vodovarstvenega pasu,
• molk v primeru izlitja nevarne snovi v vodovarstvenem pasu (neobveščanje).

Kot izvajalec dela gospodarske javne službe oskrbe s pitno vodo v občini Laško, pozivamo vse, ki s svojim ravnanjem kakorkoli posegajo v vodovarstveno območje, da upoštevajo vsa navodila in zahteve ter predvsem, da se zavedajo, da s svojimi nepremišljenimi dejanji lahko povzročijo onesnaženje ali celo zastrupitev pitne vode, ki jo pijemo vsi, tudi povzročitelji.

Ivan Verbovšek

Vodovarstveno obmocje 10 2019

Komunala Laško d.o.o. Obvestila Obvestila Varovanje vodovarstvenega območja (Laški bilten št.: 74/2019)