Dan odprtih vrat Komunale Laško

Odlagališče nenevarnih odpadkov Strensko je pričelo z obratovanjem leta 1971 in je obratovalo več kot štirideset let. Na tem območju so se odpadki sprva odlagali zaradi zapolnitve depresije ob železniški progi, kasneje pa se je odlagališče razširilo na površino približno 3,0 ha. Od tega se odlagališče razprostira na površini 1,4 ha, preostali del pa predstavlja zbirni center, kjer se izvaja sortiranje in kompostiranje določenih vrst odpadkov.

Zakonska podlaga za obratovanje odlagališča je bilo okoljevarstveno dovoljenje (OVD), na podlagi katerega so se odpadki na odlagališču odlagali do 15.09.2012. Na odlagališču so se odlagali nenevarni odpadki in azbestno cementni odpadki (salonitke) v količinah, predpisanih z OVD. V povprečju se je letno odložilo 3.000 ton odpadkov. Po zaprtju odlagališča smo pristopili k izvedbi zapiralnih del, ki smo jih izvedli do konca leta 2013.

V Občini Laško je v sistem odvoza odpadkov trenutno vključenih 86% gospodinjstev. Zbirajo se mešani komunalni odpadki, mešana embalaža, steklo, papir, biološko razgradljivi odpadki, sveče, kosovni in nevarni odpadki. Mešani komunalni odpadki se obdelajo v sortirnici, biološko razgradljivi odpadki pa v kompostarni. Tako sortirnica kot tudi kompostarna delujeta v okviru zbirnega centra. Vse ostale frakcije odpadkov pa se do prevzema s strani pooblaščenih prevzemnikov začasno skladiščijo na odprtem skladišču.

Komunala Laško je konec leta 2013 za obratovanje Sortirnice in kompostarne Laško pridobila novo okoljevarstveno dovoljenje.

Na lokaciji zbirnega centra in odlagališča se redno izvajajo monitoringi hrupa in emisij snovi v zrak ter monitoringi podzemnih, izcednih in odpadnih voda. Naše delo in delovanje naprav v okviru zbirnega centra je nenehno pod nadzorom raznih inšpekcijskih služb, ki letno opravijo do pet inšpekcijskih pregledov. Poleg tega se s strani drugih pooblaščenih inštitucij vsaj enkrat letno izvajajo še drugi kontrolni pregledi. Nepravilnosti v dosedanjih pregledih ni bilo zabeleženo.

Za občane je zbirni center odprt dvakrat tedensko, ob sredah od 13. do 17. ure in ob sobotah od 8. do 12. ure. V času obratovalnih ur lahko občani brezplačno oddajo vse vrste odpadkov.

dan odprtih vrat jpkl 2014

letak-komunala-spodaj