Ravnanje z odpadki (Laški bilten št.: 92/2022)

Odpadki na pokopališčih
V začetku letošnjega leta smo z območji pokopališč v občini Laško odstranili posode za mešane komunalne odpadke. Ocenjujemo, da se je stanje na pokopališčih bistveno izboljšalo in ni več zaznati večjih kršitev pri odlaganju odpadkov. Glede na to, da se približuje čas množičnega urejanja grobov, apeliramo vse uporabnike, da zabojnike uporabljajo pravilno in v skladu z njihovim namenom (biološki odpadki in sveče). Za vse ostale odpadke, ki bodo nastali pri urejanju grobov pa prosimo, da zanje poskrbijo na ustrezen način, jih odnesejo domov in jih doma odložijo v zabojnik za embalažo ali preostanek odpadkov, v nobenem primeru pa se jih ne odlaga ob zabojnikih oz. v zabojnike, ki so namenjeni za odlaganje drugih frakcij. V času spomina na naše preminule prednike pa v spomin prižgite svečo manj kot v preteklem letu.

Nekontrolirano odlaganje odpadkov na ekoloških otokih
Tekom celotnega leta še vedno ni zaznanega upada divjega odlaganja kosovnih odpadkov na ekoloških otokih in skupnih zbirališčih za odpadke v občini Laško. Tukaj gre izpostaviti lokacijo ekološkega otoka pri trgovini Tuš v Rečici, ekološkega otoka pri Laščanki in ekološkega otoka pod knjižnico. Na lokacijah bo vzpostavljen video nadzor, vse kršitve pa bodo posredovane medobčinskemu inšpektoratu. V kolikor pa tudi ta ukrep ne bo pripomogel k izboljšanju stanja, bomo primorani lokacije ukiniti.

Kosovni odpadki
V zbirnem centru Strensko lahko občani prepustijo vse odpadke, ki nastanejo v gospodinjstvih – brezplačno, izjema so azbestni odpadki. Zbirni center obratuje vsak torek in petek med 9. in 15. uro, vsako sredo in četrtek med 14. in 20. uro ter vsako soboto med 8. in 14. uro. Odpadke je potrebno ločevati in odlagati v namenske zabojnike.

Ravnanje z odpadki QR
Več informacij je na voljo s skeniranjem QR kode

Zamenjava posod za odpadke
V zbirnem centru Strensko lahko občani zamenjajo iztrošene posode za odpadke. Potrebno je pripeljati staro posodo, na podlagi reverza pa prejmejo novo oz. tehnično brezhibno posodo.

Evropski teden zmanjševanja odpadkov
Od 19. 11. do 27. 11. bo potekal evropski teden zmanjševanja odpadkov. Letošnje teme se bodo dotaknile predvsem tekstila. Tekstilna in oblačilna industrija je skupaj s prometom, živilsko industrijo in bivanjem ena izmed največjih onesnaževalcev. Ima velik vpliv na rabo tal, onesnaževanje vode in emisije toplogrednih plinov.

Vsak posameznik naj kritično razmisli, koliko promocijskih majic ima doma. Ali lahko kot posamezniki pripomoremo k zmanjševanju odpadkov?

Andrej Ilijevec

Komunala Laško d.o.o. Obvestila Obvestila Ravnanje z odpadki (Laški bilten št.: 92/2022)