Komunala Laško d.o.o. - Skupaj z vami in za vas odgovorno do okolja

jarse-logo  
 
  BV Certification-ISO 14001BV ISOBV ISO-2

Sončna elektrarna na strehi komunale (Laški bilten št.: 93/2022)

Sonce na Zemljo pošilja ogromno količino sončne energije. V treh urah je pošlje toliko, kot je na Zemlji potrebujemo v obdobju enega leta. Fotovoltaika je področje, ki se ukvarja z raziskovanjem in tehnologijami za pretvarjanje energije sončnega obsevanja neposredno v električno energijo s pomočjo solarnih celic. V sončni elektrarni se elektromagnetno valovanje sonca pretvarja v enosmerni električni tok in napetost. Proces pretvorbe je popolnoma neslišen, varen, zanesljiv in okolju prijazen. Z vidika varstva okolja veljajo sončne elektrarne sicer za čiste in okolju prijazne, saj ne povzročajo emisij toplogrednih in drugih plinov. Žal pa so premalo raziskani vplivi na okolje pri proizvodnji in tudi razgradnji posameznih komponent sistema.

Fotovoltaične elektrarne imajo v primerjavi s klasičnimi prednosti, kot so: proizvodnja električne energije je blizu mesta potrošnje, ni dragih transportnih napeljav, ni emisije škodljivih snovi ali hrupa v okolje, stroški vzdrževanja so nizki, sisteme je enostavno širiti in dograjevati. Sestavni deli so: generator, ki ga predstavljajo fotovoltaični moduli, konstrukcija za pritrditev, razsmernik (pretvarja enosmerno napetost v mrežno izmenično) in električni kabli. V samostojnih sistemih, ki nimajo povezave z javnim elektroenergetskim omrežjem, sta sestavna dela še akumulator in polnilni regulator, ki zaščiti akumulator pred visoko napetostjo, temperaturo, prekomerno napolnitvijo in napačno polariteto. Fotovoltaično napravo lahko namestimo na poševno ali ravno streho, integriramo v streho, namestimo na fasado ali s talno postavitvijo. Velikost sistema je odvisna od več dejavnikov: želena izhodna moč, razpoložljiva površina, geografska lokacija, orientacija in naklon modulov in senčenje. V osrednji Evropi dosežemo največji letni izkoristek sončnega modula s 30° kotom nagiba in pri azimutu -5°. Odstopanja naklona in orientacije do 20° vodijo do zgolj petodstotnih izgub. Navpične površine, ki so usmerjene proti jugu (južne fasade) omogočajo izkoristke do 70 % optimalne vrednosti. Povprečno sončno obsevanje na površinsko enoto v Sloveniji znaša 1.242 kWh/m2, letni energijski donos pa od 950 do 1.150 kWh/kWp.

Komunala Laško je za potrebe samooskrbe podjetja konec oktobra na sedežu podjetja na strehi namestila malo fotovoltaično elektrarno (MFE) z močjo 41 kWp z glavnimi komponentami: solarni modul Viessmann Vitovolt 395W (105 kos), optimizator Solar Edge Optimiser P950 (53 kos), razmernik Solar Edge Inverter SE25K (1 kos), razmernik Solar Edge Inverter SE17K (1 kos), vse nameščeno na aluminijasti podkonstrukciji. Iz projektne simulacje izhaja, da ob inštalirani moči 41 kWp znaša maksimalna dosežena moč 36 kw, letna proizvodnja električne energije 39 MWh, prihranek emisij CO2 10 ton, kar je ekvivalent 463 posajenih dreves. Vsi stroški od načrtovanja, izvedbe do zagona so znašali 45.000 EUR brez DDV. Garancijska doba glavnih komponent elektrarne znaša 25 let, zajamčena moč fotonapetostnih modulov po preteku 25 let znaša 80 %. V času energetske draginje je Komunala Laško s tem projektom napravila velik korak na poti k večji in boljši energetski učinkovitosti in samooskrbi.

                                    Tomaž Novak, direktor

Mala fotonapetostna elektrarna Komunala Lasko
Mala fotonapetostna elektrarna Komunala Laško

Komunala Laško d.o.o.
Podšmihel 1e
3270 Laško
t: 03 734 44 00
e: info(at)komunala-lasko.si

Uradne ure
Uprava:

Zbirni center
:
delovniki 07:00 - 15:00

torek in petek 09:00 - 15:00
sreda in četrtek
14:00 - 20:00
sobota 08:00 - 14:00

Pripombe, predloge, pohvale
nam lahko posredujete preko e-obrazca

Komunala Laško d.o.o. Obvestila Obvestila Sončna elektrarna na strehi komunale (Laški bilten št.: 93/2022)