Problematika vzdrževanja vodotokov ob cestah (Laški bilten št.: 79/2020)

Ob zadnjih neurjih, ki so prizadela občino Laško, vsakokrat znova in znova ugotavljamo, da vodotoki vedno prestopajo bregove ter povzročajo škodo na cestni infrastrukturi, ki jo vzdržujemo. Dejstvo je, da je vzrok teh neurij segrevanje ozračja, saj v kratkem času prihaja do ekstremno velike količine padavin, ki imajo za posledico razlivanje vodotokov. Podivjane vode s sabo nosijo vse, kar je naloženo na brežinah vodotokov, dračje ter vejevje z gozdov iz zaledja, kar dodatno otežuje pretok prepustov in mostov ter povzroča razlivanje voda. logotip jp komunala lasko m

Upravljavec vodotokov (država) ne zagotavlja izvajanje potrebnih vzdrževalnih del. Ne izvajajo se ukrepi umirjanja pretokov, izvedbe pragov in prodnih zadrževalnikov, prav tako pa se ne izvaja izvoz naplavin in plavja iz strug vodotokov. Zaradi navedenega se pojavlja vse več poškodb brežin vodotokov, ki povzročajo zajede in udore cest na izpostavljenih mestih ob vodotokih. Vzdrževalci cest smo dolžni zagotavljati normalno prevoznost cest, nevarna mesta zavarovati, poškodbe pa čimprej sanirati, pri tem pa ne smemo posegati v vodni svet.

Pridobiti moramo ustrezna dovoljenja in soglasja, v katerih pa je praviloma zahtevana tudi ureditev kompletne struge vodotoka vsaj nekaj metrov gor in dol vodno od mesta poškodbe v primeru, da bi želeli sami izvesti sanacijo. Postopki pridobivanja dovoljenj in soglasij trajajo zelo dolgo. Prošnje vodarjem, da naj imajo poškodbe cest ob vodotokih prioriteto pri izvajanju njihovih vzdrževalnih del pa po navadi naletijo na gluha ušesa ali pa je odgovor pomankanje denarja. V primeru, da bi sami posegli v vodotok brez soglasja in izvedli sanacijo brežine zaradi ureditve ceste tvegamo prijavo s strani vodarjev inšpekcijskim službam in plačilo visokih kazni.

Smatramo, da bi moral zakonodajalec spremeniti zakonodajo vezano na sanacijo brežin vodotokov ob cestah tako, da bo lahko lokalna skupnost nujno potrebne sanacije izvajala sama v lastni režiji.

Marjan Salobir

Komunala Laško d.o.o. Obvestila Obvestila Problematika vzdrževanja vodotokov ob cestah (Laški bilten št.: 79/2020)